Spis treści:
Temat
Samozarządzanie – szansa na zyskowną firmę, czy droga do bankructwa?
Na podstawie doświadczeń Brewa
Mówca i organizacja (Brewa)
Maciej Borowiak – Lider ds. Rozwoju; Współwłaściciel at Brewa – rozwiązania pełne energii menedżer z wieloletnim doświadczeniem branży finansowej, e-commerce i energetycznej.
W spółce Sunrise System – jednej z największych w Polsce firm z branży SEO/SEM – przeszedł całą ścieżkę kariery, docierając na sam szczyt. Zarządzał działem handlowym firmy i był współtwórcą nowoczesnego 100-osobowego call centre.
Współtwórca popularnego portalu hobbystycznego poświęconego wędkarstwu karpiowemu -Karpmax.pl oraz, wspólnie z żoną, pierwszego w Polsce sklepu internetowego, który specjalizuje się w sprzedaży wózków do biegania i przyczepek rowerowych – WozimySie.pl.
Przez 2 lata współwłaściciel studia deweloperskiego Appchance, zajmującego się programowaniem aplikacji mobilnych.
Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu, od 2018r. członek Wielkopolskiej Rady 30 działającej przy Marszałku Woj. Wielkopolskiego a w od grudnia 2019r. członek Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
W 2014 roku powołał ze wspólnikiem do życia firmę Brewa, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. Specjalizuje się w obsłudze domów jednorodzinnych i MŚP, kierując się ideą, że każdy może być prosumentem, czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii pozyskiwanej w oparciu o naturalne, odnawialne zasoby.
Brewa jest budowana w oparciu o doświadczenia wyniesione z w/w branż, i o autorską kulturę, organizacyjną – samozarządzania. Po 2 latach działalności okazało się, że ten sposób zarządzania firmą, nazywa się „turkusowym”. W każdym razie tak ją określił prof. Andrzej Blikle i opisał stosowane wartości w swojej książce „Doktryna jakości. Wydanie II turkusowe. Rzecz o turkusowej samoorganizacji”.
Maciej o sobie
Pomimo, że skończyłem europeistykę, to od zawsze zajmuje się sprzedażą, marketingiem i zarządzaniem. Lubię wszystkie te dziedziny i sporo na ich temat czytam. Ukończyłem Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu w 2006r. i nawet otrzymałem wyróżnienie, co było niezwykłym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, że początki miałem dość trudne…
Doświadczenie, zdobywałem w różnych branżach, bankowa, doradztwa finansowego, e-commerce. Przez 2 lata byłem także współwłaścicielem studia deweloperskiego, zajmującego się programowaniem aplikacji mobilnych.
Uczestniczyłem w różnych projektach, takich budowa portalu dla wędkarzy karpiowych, czy współtworzyłem pierwszy w Polsce sklep internetowy, który specjalizuje się tylko wsprzedaży wózków do biegania i przyczepek rowerowych – WozimySie.pl. Aktualnie rozwija go moja żona Hania.
Jestem wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu, w 2018r. zostałem powołany do Wielkopolskiej Rady 30 działającej przy Marszałku Woj. Wielkopolskiego a w grudniu 2019r. zostałem członkiem Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, także działającej przy Marszałku.
Od 2014 współtworzę firmę Brewa, spółkę która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii, specjalizującą się w obsłudze domów jednorodzinnych i MŚP.
Po pierwsze jestem przekonany, że każdy może być prosumentem, czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii pozyskiwanej w oparciu o naturalne, odnawialne zasoby. Wierzę, że nowoczesne rozwiązania energetycznie pozytywnie wpłyną nie tylko na zasobność naszych portfeli, ale i na środowisko, w którym żyjemy.
Po drugie, Brewa jest budowana w oparciu o doświadczenia wyniesione z w/w branż, i o autorską kulturę, organizacyjną – samozarządzania. Po 2 latach naszej działalności okazało się, że ten sposób zarządzania firmą, nazywa się „turkusowym”. W każdym razie tak ją określił prof. Andrzej Blikle i opisał nasze wartości w swojej książce „Doktryna jakości. Wydanie II turkusowe. Rzecz o turkusowej samoorganizacji”.
Osiągnięcia Brewa
- 340% wzrost sprzedaży 2016 do 2019r.
- Ponad 500 wykonanych instalacji, 100% pozytywnych opinii, mniej niż 1% reklamacji
- Rotacja w zespole w okresie 5 lat poniżej 5%
- Podwójne wyróżnienie w konkursie „Mikroprzedsiębiorca Roku 2016” (w tym jedno za efektywne
- wykorzystanie środków unijnych),
- III miejsce w konkursie na najlepszą fotowoltaiczną instalację referencyjną w konkursie Fronius
- Polska w 2017 roku,
- II miejsce w konkursie na najlepszą instalację referencyjną w 2018 roku w kategorii: Najlepsza
- Instalacja Przemysłowa,
- Wyróżnienie w konkursie „Dobre praktyki w dobrych rękach 2019” zorganizowanym przez serwis
- GLOBEnergia,
- Wdrożenie systemu ISO 9001:2008 w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych.
Zespół
- Liczba pracowników biurowych – 18, planowany jest wzrost do ok. 35 osób w 2020r.
- Liczba stałych ekip montażowych na kontraktach B2B 7 – ok.30 osób
- Liczba autoryzowanych partnerów – 20 osób
Wizja
Zbudować całkowicie samowystarczalne osiedle, które nie będzie tylko sypialnią, ale będzie miejscem, gdzie ludzie mieszkają, wychowują dzieci, budują społeczność. Słynna cywilizacja Majów przetrwała 1800 lat, za jej upadek odpowiada 5 czynników: susza, nierówności społeczne, osłabienie partnerów handlowych, epidemia oraz degradacja środowiska. Nie mam żadnej wątpliwości, że Świat jaki znamy dzisiaj – pokoju, dobrobytu, dostatku – bardzo mocno się zmieni, ze względu na nasze linearne, a nie odnawialne korzystanie z dostępnych zasobów. Stąd musimy szukać miejsc gdzie będziemy czuli się bezpieczni i niezależni.
Polecamy też artykuł Macieja w temacie obecnej sytuacji:
CO POKAZAŁ NAM COVID-19 I JAKIE MOŻE PRZYNIEŚĆ POZYTYWNE ZMIANY?
Maciej Borowiak z Brewa na Turkusowym Śniadaniu Online: