Spis treści:
Zaproszenie
#1 Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu na żywo?
Udział na żywo daje możliwość zadawania pytań w czasie rzeczywistym w trakcie wydarzenia i wchodzenia w interakcję z praktykiem. Bezpośrednia dyskusja z Michałem umożliwia uzyskanie natychmiastowych odpowiedzi na nurtujące pytania oraz wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami.
W turkusowych organizacjach istnieją trzy filary: pełnia, ewolucyjny sens istnienia oraz samozarządzanie. Najistotniejszym filarem dla tematyki tego spotkania jest samozarządzanie.
Samozarządzanie jest kluczowa w budowaniu kultury jakości, ponieważ umożliwia zespołom autonomiczne zarządzanie swoimi działaniami i procesami. Taki model prowadzi do większego zaangażowania pracowników i lepszej odpowiedzialności za jakość pracy. W kontekście spotkania, samoorganizacja pokazuje, jak można tworzyć zespoły, które same dążą do najwyższych standardów jakości, co jest fundamentem silnej kultury organizacyjnej.
#2 Dla kogo jest to spotkanie i jaka jest jest jego wartość?
-
-
Odpowiedzialne członkinie i członkowie organizacji: Osoby pragnące aktywnie wpływać na kreowanie kultury organizacyjnej w swoim miejscu pracy.
-
Właścicielki i właściciele biznesu: Poznają metody poprawy wyników firmy poprzez wdrażanie samozarządzania, co pozwoli im skupić się na strategicznych zadaniach i zyskać więcej czasu dla siebie.
-
Szefowe i szefowie firm: Nauczą się skutecznych technik motywowania pracowników oraz budowania poczucia współodpowiedzialności w zespole.
-
Managerki i managerowie: Zdobycie umiejętności zwiększania poczucia sprawczości w zespole, w tym budowanie zaufania, świadomości celu, wpływu i samodzielności.
-
Korzyści emocjonalne, intelektualne i praktyczne:
-
- Serce: Inspiracja do wprowadzania zmian.
-
- Głowa: Przemyślenia na temat roli jakości w organizacji oraz metod jej osiągania.
-
- Działanie: Praktyczne narzędzia i metody, które można wdrożyć w swoich zespołach, aby podnieść standardy jakości.
#3 O mówcy
Michał Kościukiewicz pracuje w roli konsultanta, trenera i mentora, specjalizującego się w pomocy organizacjom w zwiększaniu ich zdolności do dostarczania wartości klientom, liderom i pracownikom poprzez praktyczne zastosowanie Agile. Jako Scrum Master wyróżnia się zdolnością do dostrzegania subtelnych zmian w zachowaniu ludzi, co pozwala mu na skuteczne zarządzanie dynamiką zespołu i osiąganie synergii.
Jako praktyk dba o budowanie kultury jakości w ramach samoorganizujących się zespołów – będzie się dzielił swoim doświadczeniem z szeregu różnych organizacji – obecnie optymalizuje procesy jednego z największych banków.
Cytaty rekomendacji z LinkedIn:
-
- „Michał ma niesamowite doświadczenia z wielu różnych dziedzin, co poszerza horyzonty myślenia i daje wyraźną przewagę w pracy w zmiennym środowisku. Jego umiejętność znajdowania alternatywnych punktów widzenia wspiera zespoły w rozwoju.”
-
- „Jest wulkanem energii, łączy najbardziej nieoczekiwane teorie ze zwinnością, co pozwala na spojrzenie na problemy z innej perspektywy.”
-
- „Michał ma szeroką wiedzę na temat Agile i niesamowity dar do strukturyzowania i przekazywania tej wiedzy innym. Jego wkład jest widoczny nie tylko w projektach, do których jest przypisany, ale w całej organizacji.”
Nagranie
Wybrane momenty
Książki oraz materiały
Książki:
- Szef wymagający szef wyrozumiały – Kim Scott („rozgrzewak”, dobry fundament)
- Doktryna Jakości Rzecz o turkusowej samoorganizacji – Andrzej Jacek Blikle (Deep Dive w temat)
- Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win (New Edition) (Puenta i do krytycznego czytania)
- Książka polecana programistom: Clean Code by Uncle Bob
Spotkanie hybrydowe w Łodzi
Spotkanie było hybrydą – było stacjonarnie w Łodzi.