Jak ZACZĄĆ drogę w stronę turkusu w firmie produkcyjnej?

Jak to działa?

1. Umożliwianie ludziom podejmowania decyzji i popełniania błędów. O ile biorą za te błędy odpowiedzialność i uczą się na nich.

2. Brak odgórnych celów (nie definiujemy sztywnych celów dla naszego działu – przykład: nie chcemy mieć docelowych 90% OTD w 2021 r. Mówimy, że nasz ostateczny cel to 100% i zadajemy sobie pytanie co zrobimy w 2021, żeby się do niego zbliżyć) 

3. Nie wyznaczamy terminów zadań i projektów. Działania usprawniające podejmujemy wtedy kiedy mamy czas i możliwość. Nie ma nic złego w spowalnianiu projektów lub nawet tymczasowym zatrzymywaniu jeśli zmieniają się priorytety (a tym bardziej nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, czy nawet przejęcie projektu jeśli jest on dla nas bardzo istotny). 

4. Brak kontroli czasu (praktycznie wszyscy pracują w zadaniowym trybie pracy) 

5. Czas dla ludzi: codzienne spotkania, cotygodniowe spotkania zespołu, cotygodniowe 1: 1 z każdym członkiem zespołu 

Paweł Birecki jest pionierem transformacji na drodze do turkusu w środowisku korporacyjnym.

Od mówcy:

Będę miał przyjemność opowiedzieć o tym jak można wyruszyć w stronę turkusu w firmie produkcyjnej. Większość historii, które słyszałem są o tym jak zmieniano całe firmy w organizacje turkusowe. Ja wam opowiem o tym jak można to robić w mniejszej skali. Będzie to historia o naszym 6 osobowym zespole:

  • jak to wszystko się zaczęło
  • co i jak zaczęliśmy robić inaczej
  • co nam to dało i gdzie jesteśmy teraz
  • kiedy się zorientowaliśmy, że to co robimy jest turkusowe
  • co w tym co tak naprawdę działa niezależnie czy nazwiemy to turkusem czy nie

Mam zamiar namówić was na to, żeby zacząć pracować inaczej w indywidualnych zespołach, Niezależnie od tego czy firma, w której działacie jest turkusowa czy nie.

Bo okazuje się, że można to robić też bardziej lokalnie.

Jakie są rezultaty tej pracy?

Wyniki

1. Zaufanie 

2. Otwartość 

3. Proaktywność 

4. Wydajność (mimo, że nie ustaliliśmy dat i nie formalnego procesu kontroli postępów, osiągnęliśmy 90% z tego co wrzuciliśmy do worka „rzeczy do zrobienia 2020”) 

6. Poprawa (kiedy spojrzymy na to gdzie byliśmy w roku 2019, zrobiliśmy ogromny postęp w funkcjonowaniu SAP, fakturowaniu, relacjach z klientami i wiele innych fantastycznych rzeczy) 

7. Uznanie – reszta organizacji zawsze bardzo pozytywnie ocenia nasz zespół i zawsze otrzymujemy od innych pozytywne opinie na temat naszych wyników, nastawienia i współpracy 

Dlaczego to działa?

1. Uważam, że ludzi nie trzeba motywować ani tym bardziej zmuszać do robienia rzeczy. Musisz im tylko dać możliwość działania i wspierać to szacunkiem, poczuciem bezpieczeństwa i zaufaniem. 

2. Zdejmij temat pieniędzy ze stołu – płać ludziom uczciwe pieniądze. I nie używaj motywatorów finansowych, bo powodują one, że ludzie koncentrują się na zdobyciu pieniędzy a nie na dążeniu do celu. 

3. Używaj celów, które są nieskończone, nieosiągalne, aby używać ich jako kierunku dążenia, a nie punktu do którego można dojść i się zatrzymać .

Co działa?

1. Skoncentruj się na ludziach 

2. Usuń elementy ograniczające ludzi 

3. Twórz środowisko pracy, w którym chcesz pracować z przyjemnością 

4. Usuwaj czynniki stresu (wszystkie 3 powyżej) 

5. Bądź wyrozumiały. Ludzie mają lepsze i gorsze dni a Ty musisz ich wspierać w jednych i drugich. 

Nagranie ze spotkania

Nagranie jest też dostępne na YT pod tym adresem.

Zapraszamy Cię na dodania wydarzenia na stałe do Twojego kalendarza.

Dzięki temu już zawsze będziesz pamiętać o turkusowym śniadaniu!

Jak dodać wydarzenie do kalendarza?